Odznaczenia dla Polaków zamieszkałych w Norwegii.

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkali w Królestwie Norwegii otrzymali w niedzielę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Spotkanie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy z Polonią odbyło się w Ambasadzie RP w Oslo.

– Gratuluję i dziękuję za te lata działalności na rzecz Polaków i polskości w Norwegii, która jest krajem, z którym Polska chce blisko współpracować – zwrócił się prezydent do odznaczonych.
– Jestem tu po to, aby nadać jeszcze większy rozmach relacjom polsko-norweskim. Odbędę spotkania z najważniejszymi osobami sprawującymi dzisiaj władzę w Norwegii, będziemy rozmawiali o współpracy w zakresie energetyki, budownictwa i wojskowości , a także nauki i nowych technologii – zapowiedział.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych

KRZYŻEM OFICERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

1. Elżbieta Maria Borgsø

KRZYŻEM KAWALERSKIM
ORDERU ODRODZENIA POLSKI

2. Bogdan Eugeniusz Kulas
3. Hanna Irena Matras-Sand
4. Grażyna Wanda Zagierska.

Prezydent podkreślił, że rozpoczyna swoją pierwszą wizytę w Norwegii od spotkania z rodakami po to, aby powiedzieć im, że są ważni dla państwa polskiego. Dziękował za polskie szkoły i za nauczanie młodzieży języka polskiego. – Złożyłem w Sejmie projekt ustawy, który zrównuje status uczniów w Polsce z uczniami szkół z uczniami szkół polskich poza granicami – przypomniał Andrzej Duda. – Wierzę w to, że polska młodzież będzie odwiedzała swoją ojczyznę – dodał. – Pracujemy w tej chwili nad rozwiązaniami dotyczącymi statusu nauczyciela polonijnego, jego zdefiniowania i tego, żebyście mieli Państwo także w Polsce uprawnienia nauczycielskie – zwrócił się do nauczycieli.
Prezydent w ramach tegorocznej akcji Narodowego Czytania przywiózł dla polskich placówek edukacyjnych egzemplarze „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

źródło: prezydent.pl
Zdjęcia: Andrzej Hrechorowicz / KPRP

dwnld1728686179 dwnld1058028086 dwnld812595174

Dodaj komentarz