Lotnisko Oslo Rygge zostanie zamknięte.

Po długim sporze dotyczącym wprowadzenia przez Norwegię nowego podatku pasażerskiego, Ryanair zdecydował się wycofać z lotniska Oslo – Rygge. Tym samym lotnisko zostanie zamknięte, ponieważ tani przewoźnik był jedynym, który z niego korzystał.

Wprowadzenie nowego podatku zapowiadane było przez norweski rząd od dawna. Decyzja o wprowadzeniu podatku oficjalnie weszła w życie w środę. Według szacunków strony rządowej z nowego podatku do budżetu miałoby trafić przynajmniej 2 mld koron rocznie (około 895 mln zł).  Dla jednego pasażera oznaczałoby to o 42 zł wyższą cenę za bilet (88 NOK).

W oświadczeniu Ryanair przyznał, że to „czarny dzień dla Oslo Rygge i całej Norwegii, a także norweskiej turystyki”. Obliczył też, że dla lotniska w Oslo oznacza to utratę 900 tys. pasażerów rocznie i 1000 miejsc pracy w porcie.

Zamknięcie lotniska będzie miało miejsce 29 października 2016 roku. W efekcie anulowanych zostanie 16 tras. 4 samoloty zostaną przeniesione do innych baz. Kilka tras zmieni lotnisko docelowe: loty ze Stansted i Wilna będą lądować w Oslo Gardermoen, pozostałe trafią do Oslo Torp lub zostaną anulowane.

Anulowane trasy: Beziers, Bruksela, Charleroi, Chania, Dublin, Edynburg, Malaga, Majorka, Poznań, Pula, Ryga, Rzeszów, Saloniki, Szczecin, Tallin, Wrocław, Zadar

Loty przeniesione na lotnisko Oslo Torp: Alicante, Gdańsk, Gran Canaria, Kraków, Manchester, Mediolan, Bergamo, Teneryfa, Warszawa Modlin

Źródło: Ryanair, Tanieloty

Dodaj komentarz