Polscy filmowcy w Oslo.

Reżyserzy wzięli udział w Norwesko-Polskiej Akademii Filmu i Fotografii prowadząc grupy warsztatowe i realizując z młodzieżą krótkie filmy poświęcone problemom wielokulturowości.

Warsztaty trwały w dniach 17 – 23 sierpnia 2015 roku w Oslo. W ramach warsztatów odbyły się dwa równoległe kursy fabularne i kurs dokumentalny, a także równolegle warsztaty fotograficzne.

Grupy fabularne (pod opieką Marcina Koszałki i Magnusa von Horna) zajmowały się szeroko rozumianą tematyką multikulturowości – jak tu w Oslo odnajdują się ludzie w innych kultur, krajów, jak i czy się asymilują, jak wnikają w społeczeństwo. Natomiast grupa dokumentalna pod opieką artystyczną Magdaleny Łazarkiewicz  realizowała dwa filmy. Pierwszy, ogniskujący działanie całej grupy, to dokument o wystawie na temat Andreasa Breivika i masakry na wyspie Utoya, która odbywa się obecnie w Oslo. Grupa bada reakcje ludzi na wystawę.W ramach grupy powstaje też drugi film dwóch uczestniczek od dawna poruszających w swych próbach dokumentalnych temat roli kobiet w społeczeństwie. Tutaj pokazują norweskie mniszki w Oslo. I zadają pytanie: co zmienia to, że kobiety mają w kościele władzę równą mężczyznom? Jak korzysta na tym społeczeństwo i cały kościół?

Projekt jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych w ramach programu: „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”, oraz współfinansowany przez Gminę Jarocin i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Filmforum.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

źródło: sp.org.pl

Dodaj komentarz