230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 maja obchodzimy święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja (1791). Zostało ono ustanowione w 1919 roku, a potem ponownie w 1990 r. W tym roku wypada 230. rocznica tego ważnego wydarzenia.

Święto Konstytucji 3 maja upamiętnia powołanie pierwszej polskiej ustawy, która regulowała ustrój Rzeczypospolitej. Był to drugi w Europie i trzeci na świecie taki dokument. Ustawa zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną i doprowadziła do politycznego zrównania mieszczan oraz szlachty. Wprowadziła także ochronę państwa nad chłopami, co miało złagodzić nadużycia w pobieraniu pańszczyzny. Na mocy Konstytucji powstał podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą.

Święto zostało ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Sejm Ustawodawczy podjął uchwałę, dzięki której 3 maja stał się świętem narodowym. Po II wojnie światowej przywrócono to święto. Obchody odbywały się do 1946 roku, kiedy to doszło do masowych demonstracji studentów. Władze komunistyczne zabroniły wówczas celebrowania publicznego, a milicja tłumiła wszelkie próby nieposłuszeństwa. Ustawą z 1951 roku zniesiono również dzień wolny od pracy, który obowiązywał dotychczas. Święto Narodowe przywrócono po raz kolejny w 1990 roku.