Polsko-norweska współpraca energetyczna.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz Minister Ropy i Energii Norwegii Terje Aasland spotkali się w Oslo 6 lipca 2022 r. Omówili aktualne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz potencjał rozwoju dwustronnej współpracy energetycznej.

Minister Anna Moskwa podkreśliła, że ​​Polska docenia dotychczasowe strategiczne partnerstwo z Norwegią w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego w Europie, w tym w obszarze dostaw i wydobycia ropy i gazu. Fundusze Norweskie są również istotnym narzędziem finansowania transformacji energetycznej w Polsce, zwłaszcza w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, wzmacniając bilateralną współpracę energetyczną.

Ministrowie potwierdzili duże znaczenie projektu Baltic Pipe dla współpracy polsko-norweskiej, ale także dla bezpieczeństwa energetycznego Europy. Zgodnie z pierwotnymi planami pierwsze dostawy norweskiego gazu rurociągiem Baltic Pipe do Polski rozpoczną się w październiku 2022 roku. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa wskazała, że ​​biorąc pod uwagę obecne napięcia geopolityczne związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w regionie, dywersyfikacji źródeł dostaw i technologii w polskim miksie energetycznym mają fundamentalne znaczenie dla Polski, a jednocześnie odgrywają ważną rolę w utrzymaniu stabilności energetycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym dla Ukrainy.

Źródło tekstu oraz zdjęcia: Ambasada RP w Oslo

Dodaj komentarz