Aktualny wykaz norweskich gmin z podwyższonym poziomem restrykcji w związku z pandemią koronawirusa – stan na 1 lutego 2021 r.

Pod koniec stycznia br. w kilkunastu gminach w Norwegii wprowadzono podwyższony poziom restrykcji związanych z pandemią covid-19. Najostrzejsze restrykcje (poziom 5) obowiązują w okręgu 1 – ring 1, do którego należą gminy: Enebakk, Frogn, Halden, Indre Østfold, Moss, Nesodden, Nordre Follo, Oslo, Sarpsborg, Vestby, Våler, Ås.Restrykcje w tych gminach będą obowiązywać do 2 lutego br.

Od 3 lutego br. okręg 1 będzie składał się z 5 gmin: Nordre Follo, Moss, Oslo, Våler, Ås. W tych pięciu gminach restrykcje będą obowiązywać do 10 lutego br. Liczba gmin w okręgu 1 może ulec zmianie.

Aktualnie w gminach należących do okręgu 1 zaleca się m.in. unikanie wszelkich podróży o ile nie są konieczne, w tym unikanie podróży między tymi gminami. Inne ograniczenia: przedszkola i szkoły podstawowe – poziom czerwony, licea i uniwersytety – nauczanie online, zamknięte galerie handlowe i wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych i wybranych innych punktów (sklepy optyczne, z karmą zwierzęcą, z artykułami rolniczymi), zakaz zorganizowanych zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych, zakaz przedsięwzięć i zgromadzeń wewnątrz i na zewnątrz z wyjątkiem pogrzebów, zamknięcie kościołów, zakaz wyszynku i sprzedaży alkoholu w restauracjach i pubach, pozostaje możliwość zamówienia jedzenia na wynos. Władze zalecają unikać wizyt w domach prywatnych, osoby powyżej 12 roku życia muszą nosić maskę w sklepach, lokalach i w środkach komunikacji publicznej, dystans społeczny min. 1 m.

Zaostrzone restrykcje (poziom 4) obowiązują w okręgu 2 – ring 2, do którego należą gminy:

Asker, Aurskog-Høland, Bærum, Drammen, Fredrikstad, Horten, Hvaler, Lier, Lillestrøm, Lunner, Lørenskog, Marker, Nittedal, Rakkestad, Rælingen, Råde i Skiptvet.

Od 3 lutego br. okręg 2 będzie składał się z gmin: Asker, Bærum, Enebakk, Frogn, Indre Østfold, Lillestrøm, Lunner, Lørenskog, Nesodden, Nittedal, Rælingen, Vestby. W tych 12 gminach restrykcje będą obowiązywać do 10 lutego br. Liczba gmin w okręgu 2 może ulec zmianie.

Aktualnie w gminach należących do okręgu 2 zaleca się m.in. unikanie wszelkich podróży o ile nie są konieczne, w tym unikanie podróży między tymi gminami. Inne ograniczenia: przedszkola i szkoły podstawowe – poziom żółty, licea – poziom czerwony, uniwersytety – nauczanie online, zamknięte galerie handlowe i wszystkie sklepy z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, stacji benzynowych i wybranych innych punktów (sklepy optyczne, z karmą zwierzęcą, z artykułami rolniczymi), zakaz zorganizowanych zajęć sportowych dla dorosłych ale dopuszczone zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży poniżej 20 roku życia, zakaz sprzedaży alkoholu w restauracjach i pubach, ale restauracje poza galeriami handlowymi są otwarte. Władze zalecają unikać wizyt w domach prywatnych, osoby powyżej 12 roku życia muszą nosić maskę w sklepach, lokalach i w środkach komunikacji publicznej, dystans społeczny min. 1 m.

Źródło tekstu: Ambasada RP w Oslo