Koncert organowy w kościele w Vinger, Kongsvinger.

15 lipca br. o godz 19.00. w kościele Vinger w Kongsvinger odbędzie się koncert organowy w wykonaniu kantora kościoła Michała F. Runowskiego. Patronat nad koncertem objęła Ambasada RP w Oslo.

Michał F. Runowski zabierze publiczność w ciekawą podróż muzyczną, rozpoczynającą się w sąsiedniej Szwecji i prowadzącą w nieznane muzycznie regiony na południe – do Polski.

Runowski urodził się w Polsce, a wychował w Niemczech, gdzie zdobył wykształcenie jako organista i muzykolog.

Ma za sobą międzynarodową karierę jako organista koncertowy i naukowiec, doktoryzował się rozprawą o polsko-niemieckich powiązaniach kulturowych w XIX-wiecznej muzyce organowej. Pracował jako organista w Norwegii i Szwecji.

Ze Szwecji przywiózł do Kongsvinger muzykę Wilhelma Petersona-Bergera. Poza twórczością Petersona-Bergera poznać będzie można utwory, które prawdopodobnie nigdy wcześniej nie były grane w Kongsvinger –  polską muzykę organową XIX i XX wieku.

Runowski zagra utwory Augusta Freyera, Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego, nazwiska, które miejscowemu słuchaczowi nie mówią zbyt wiele, ale które być może wzbudzą zainteresowanie nieznaną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zabrzmi m.in.  I część III Symfonii Organowej Feliksa Nowowiejskiego.

Źródło: Ambasada RP w Oslo

Dodaj komentarz