IV edycja Polske filmdager – Polskich Dni Filmowych 2017.

Już 17 września zapraszamy do Oslo, zaś od 14 do 22 października do Fredrikstad!

Już niebawem rozpocznie się czwarta edycja Polskich Dni Filmowych w Norwegii. 17 września zapraszamy do Oslo, do klubu jazzowego Cosmopolite Scene. Ten wieczór upłynie pod znakiem dobrego filmu i wyjątkowej muzyki! Ogniwem łączącym obydwa spotkania będą kompozycje znanego na całym świecie, nieżyjącego już niestety znakomitego jazzmana, autora muzyki filmowej – Krzysztofa Komedy. „Niewinni czarodzieje” to tytuł filmu Andrzeja Wajdy, po którym zagra “Maciej Obara International Quartet”. Zapowiada się intrygujące otwarcie festiwalu i niezapomniany koncert. Tego nie można przegapić!!!

W październiku Polske filmdager przeniesie się do Fredrikstad. W tym roku czeka nas wiele niespodzianek kierowanych do grup wielonarodowościowych, które włączą się w obchody 450-lecia tego pięknego, klimatycznego miasta. Oprócz pokazów filmowych oraz panelu dyskusyjnego we Fredrikstad kino, podczas tegorocznych spotkań odbędzie się seria ciekawych warsztatów, działania artystyczne w przestrzeni publicznej, koncert. Dnia 14 października nastąpi oficjalna inauguracja tegorocznej edycji Polske filmdager we Fredrikstad, połączona z wernisażem wystawy prac Jagody Horajskiej, zaś Jarek Solecki zabierze nas na spacer miejski połączony z happeningiem, będziemy mogli uczestniczyć wraz grupami azylantów w warsztatach pomponowych. Justyna Gorzkowicz w ramach zgłębiania jednej z technik arte-terapeutycznych pokaże w jaki sposób rozbudzać pewność siebie i poczucie samoakceptacji. Powstałe podczas pomponowych zajęć “artefakty” 15 października staną się częścią instalacji miejskiej, do stworzenia której zaprosimy wszystkich uczestników festiwalu. Tego samego dnia za sprawą duo z Gdańska – Marcina Stefaniaka oraz Arkadiusza Krawiela udamy się na muzyczne medytacje oraz czytanie poezji „W duchowej przestrzeni kościoła”… we Fredrikstad.

Od 21 października zapraszamy do Fredrikstad kino na pokazy filmowe, m. in. nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem filmu “Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik oraz rozmowę z gościem specjalnym – reżyserką koprodukcji norwesko-polsko-litewskiej “Człowiek który znał 75 języków” – Anne Magnussen. Także ostatni dzień festiwalu nie ograniczy się do pokazów filmowych. 22 października przewidziane są również warsztaty familijne, podczas których Justyna Bułat oraz Jagoda Horajska zaproszą na zgłębianie tajników grafiki warsztatowej podczas odkrywania “duszy Fredrikstad”. Zajęcia te, poprzedzone pokazem filmów animowanych dla dzieci, zostały stworzone z myślą o najmłodszych “Uczestnikach Kultury” oraz o ich rodzicach. Czwartą edycję Polske filmdager zakończy wieczorny seans filmu muzycznego – „Przypadkowa gwiazda rocka” Igora Devolda.

źródło: ambasada RP w Oslo

Dodaj komentarz