Oficjalne otwarcie VIII Polskich Dni Filmowych (Polske Filmdager).

10 października br. w kinie we Fredrikstad miała miejsce oficjalna inauguracja VIII Polskich Dni Filmowych (Polske Filmdager) połączona z otwarciem wystawy ilustracji Daniela Mroza do tekstów Stanisława Lema pt. „Bestiariusz Lema według Mroza”.

W swoim wystąpieniu otwierającym festiwal Ambasador I. Woicka – Żuławska przypomniała postać S. Lema i uniwersalny jego charakter twórczości, wskazując na ciągłą aktualność poruszanych przez pisarza tematów.

Festiwal, mający miejsce w Oslo i Fredrikstad potrwa do 22 października br. W jego ramach zaprezentowane zostaną m.in. ekranizacje prozy S. Lema “Maska” w reż. H. Brulińskiej oraz “Pokój” w reż. K. Jankowskiego, przypomniana zostanie twórczość A. Munka (100-lecie urodzin reżysera) “Człowiek na torze” i “Pasażerka” oraz K. Kieślowskiego (80-ta rocznica urodzin) “Przypadek” a także zdobywca Złotych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polskiej Nagrody Filmowej, animowany film M. Wilczyńskiego “Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

Na zakończenie festiwalu 22 października br. w Cosmopolite Scene w Oslo mieć będzie miejsce międzynarodowa premiera polsko-skandynawskiego projektu muzycznego – Voices from the Green Planet.

Źródło tekstu oraz zdjęcia: Ambasada RP w Oslo

Dodaj komentarz