Obchody 82-giej rocznicy Bitwy o Narwik.

30 maja br. miały miejsce uroczyste obchody 82-giej rocznicy Bitwy o Narwik. W ich ramach złożone zostały kwiaty pod pomnikiem „ORP Grom” , pomnikiem francuskim i norweskim na Placu Weterana w Narwiku, pomnikiem polskim i brytyjskim na Forneset/Grindjord oraz odbyły się uroczystości na cmentarzach w Narwiku i Håkvik.

Uroczystość na cmentarzu w Narwiku otworzył wiceburmistrz miasta, przemówienie wygłosiła Ambasador RP w Norwegii I. Woicka – Żuławska a następnie złożone zostały kwiaty pod pomnikiem brytyjskim, francuskim, polskim, norweskim i niemieckim. Na cmentarzu w Håkvik miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie płyty pamiątkowej dedykowanej Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich, wspólna modlitwa celebrowana przez księdza Rafała Ochojskiego oraz złożenie wieńca pod pomnikiem polskim i kwiatów pod pomnikami francuskim i brytyjskim. Podczas lunchu w restauracji „Tǿtta” Ambasador I. Woicka – Żuławska w uznaniu zasług dla pogłębiania relacji polsko – norweskich uhonorowała Złotym Krzyżem Zasługi Panią Randi Melgaard, Kierownik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Narwik .

W uroczystościach oprócz Ambasador I. Wickiej – Żuławskiej uczestniczyli m.in. konsul RP A. Śmiałek – Grzyb, attaché obrony RP W. Torbicki, przedstawiciele władz Narwiku, reprezentanci 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz attaché obrony Francji i Wielkiej Brytanii.

Źródło tekstu oraz zdjęcia: Ambasada RP w Oslo

Dodaj komentarz