Najlepsi z najlepszych, czyli Wybitni Polacy w Norwegii.

W sobotę, 16 kwietnia w Konserthus już po raz szósty odbyła się gala prestiżowego Konkursu “Wybitny Polak” w Norwegii, na której przyznano statuetki, tytuły, dyplomy i wyróżnienia tegorocznym laureatom. Nagrody wręczyli J. E. Stefan Czmur, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Norwegii i Republice Islandii oraz Andrzej Czernej, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość uświetnił koncert Leszka Możdżera.

 

Tegoroczni laureaci Konkursu “Wybitny Polak” w Norwegii:

kategoria OSOBOWOŚĆ – Sonja Czesława Johansen

Całe swoje życie poświęciła walce o kościół katolicki w Norwegii i niechciane dzieci w Polsce. Przez lata wysłała do Polski dziesiątki transportów z darami. Jak przyznaje, pomoc najbiedniejszym w Polsce, a zwłaszcza chorym dzieciom, jest sensem jej życia. Z jej inicjatywy do kraju trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

kategoria NAUKA – dr Katarzyna Zyśk

Dziekan i profesor w Norwegian Defence University College w Oslo. W 2015 roku została ogłoszona najlepszym nauczycielem. Jest autorem niezliczonych publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze to: bezpieczeństwo międzynarodowe, studia strategiczne, rosyjska strategia wojskowa, siły i bezpieczeństwo morskie, geopolityka Arktyki, NATO i stosunki transatlantyckie oraz bezpieczeństwo i obrona Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej. To ceniony ekspert, wielokrotna stypendystka i laureatka wielu nagród przyznanych m.in. przez Norweski Instytut Badań Obronnych, Ministerstwo Obrony Norwegii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii.

kategoria KULTURA – Małgorzata Piotrowska

Artystka z bogatym dorobkiem. Czterokrotna stypendystka Norsk Ilustrasjonsfond, uważana jest za jedną z czołowych norweskich rysowniczek. Jej ilustracje zdobią ponad 70 książek, także dla dzieci. Do lokalnej kultury wniosła świeży powiew środkowoeuropejskiej sztuki i wyobraźni.

kategoria BIZNES – Łukasz Tokarski

Specjalista do spraw kontraktów międzynarodowych w koncernie Skanska. Jest on pierwszym najmłodszym Polakiem, który otrzymał tak wysokie stanowisko w sektorze prywatnym w branży nieruchomości komercyjnych. Rezultatem jego działań są liczne kontrakty, także z polskimi przedsiębiorcami, oraz projekty realizowane w Polsce.

kategoria MŁODY POLAK – Kamil Olsztyński

Piłkarz, bramkarz, trener i pedagog. Przez lata był ulubionym piłkarzem kibiców miasta Gjøvik. Jest założycielem Akademii Młodych bramkarzy i stanowi znakomity przykład oraz inspirację dla nowych graczy. Obecnie odnosi sukcesy w jednym z największych norweskich piłkarskich klubów młodzieżowych Lørenskog IF w Oslo. Wraz z klubem organizował zbiórki pieniężne, wspierając fundację Kreftforeningen.

WYRÓŻNIENIA

Piotr Mateusz Ludwiczak

Wielokrotny medelista i obecny Mistrz Norwegii seniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym w pływaniu.

Tomasz Furmanek

Bioinformatyk w Instytucie Badań Morza (Havforskningsinstituttet), fotograf specjalizujący się w dokumentacji widoków norweskich wybrzeży. Jego fotograficzny blog, obserwuje obecnie ponad 77 tysięcy osób, a zdjęcia chętnie publikuje prasa na całym świecie.

Tomasz Nierzwicki

Adwokat, radca prawny, nauczyciel i tłumacz. Aktywnie bierze udział w licznych spotkaniach biznesowych, kulturalnych i politycznych, promując Polskę w Norwegii.

Wszyscy laureaci automatycznie zyskali nominację do światowej edycji Konkursu “Wybitny Polak”, która zostanie rozstrzygnięta 30 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie podczas gali Konkursu “Teraz Polska”.

 

źródło: terazpolska.pl

Dodaj komentarz